Stanowisko Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN  w sprawie tzw. medycyny alternatywnej i ruchów antyszczepionkowych.

W ostatnich latach w Polsce niebezpiecznemu nasileniu uległy nieracjonalne i pozbawione jakichkolwiek podstaw naukowych  zachowania mogące skutkować pogorszeniem stanu zdrowia w skali kraju. Zachowania te polegają na promowaniu  tak zwanej medycyny alternatywnej („altmed”), w tym tzw ruchów antyszczepionkowych.  Szczególne nasilenie promocji altmed jako alternatywy (w domyśle skuteczniejszej) od konwencjonalnej,  zinstytucjonalizowanej medycyny , z równoczesnym podważaniem osiągnięć tej ostatniej obserwujemy w Internecie. W ostatnim czasie doszło jednak do (na razie nieudanych) prób przedstawiania opinii z zakresu altmed na wyższych uczelniach, co ma na celu wywołanie wrażenia, że środowisko akademickie i – ogólniej – naukowe nie kontestuje altmed,  a nawet popiera jej rozpowszechnianie jako równorzędnego sposobu daignozowania i leczenia. Uważamy takie podejście za niedopuszczalne i wymagające reakcji ze strony naukowych instytucji opiniotwórczych, w tym Polskiej Akademii Nauk.

W związku z tym Komitet apeluje do PT Władz Polskiej Akademii Nauk o

  • Intensyfikację działań popularyzujących rzeczywiste, zweryfikowane osiągnięcia wspólczesnej (w tym krajowej) medycyny w zwalczaniu chorób zakaźnych i nowotworowych w szczególności wśród dzieci i młodzieży szkolnej poprzez materiały medialne o właściwym poziomie przekazu, dostępnym i zrozumiałym dla docelowych grup wiekowych i poziomu wykształcenia, spotkania z młodzieżą itp
  • Podjęcie działań mających doprowadzić do całkowitego zakazu przedstawiania poglądów nie mających umocowania w nauce w publicznych instytucjach edukacyjnych i naukowych w formie komercyjnych wykładów/prelekcji przez osoby trzecie (w tym użyczania pomiszczeń ww instytucji na potrzeby organizacji takowych).
  • Podjęcie działań w kierunku wprowadzenia do standardów nauczania na uczelniach medycznych, zwłaszcza na kierunkach lekarskich (ale także lekarsko-dentystycznych i pielęgniarskich) podstaw medycyny opartej na dowodach (evidence based medicine), która dostarczyłaby narzędzi pozwalających studentom, a następnie lekarzom oceniać w sposób właściwy wiarygodność wyników badań prezentowanych w różnych publikacjach.

Przewodniczący

Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN

Prof. dr hab. Jacek M. Witkowski